II Finał Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich

2018-05-13 • Plac Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków

Już po raz drugi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie będziemy gościć ponad 50 drużyn z całej Polski na finale Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

 

13 maja o godz. 17:30 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa (Plac Wszystkich Świętych 3-4, Kraków) rozpocznie się II Finał Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

Pierwszą część AMPDO stanowiły turnieje eliminacyjne, które odbywały się już od grudnia 2017 r. w 6 miastach Polski – Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.  Turnieje wyłoniły ósemkę pierwszych finalistów drugiej edycji Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Wśród nich po trzy drużyny reprezentują uczelnie krakowskie i warszawskie, pozostałe dwie to przedstawiciele uczelni poznańskich.

Idea debat oksfordzkich jest oparta na chęci toczenia merytorycznych i kulturalnych sporów na argumenty, w których obie strony mają równe prawa i możliwości zaprezentowania swojego stanowiska. Debaty mają uczyć krytycznego i kreatywnego podejścia do problemów oraz podnosić jakość i etykę debaty publicznej Polsce. Właśnie na takim systemie wartości oparliśmy wszystkie założenia Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

Tradycja debatowania na GAP-ie sięga kilkunastu lat wstecz. W 2013 r. Koło naukowe GAP zinstytucjonalizowało tradycję debatowania organizując po raz pierwszy Ligę Debat Oksfordzkich, w której debatowały zespoły z krakowskich ośrodków akademickich, głównie Koła naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dlatego włączenie się w organizację Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich nie było przypadkiem.