Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK

Minister Jarosław Gowin na konferencji o przyszłości uczelni ekonomicznych

Minister Jarosław Gowin na konferencji o przyszłości uczelni ekonomicznych

12 września br. odbyła się na UEK-u – z inicjatywy prof. UEK dr. hab. Stanisława Mazura, Dziekana Wydziału Gospodarki i Administracji Publicznej – konferencja poświęcona problematyce dostosowania uczelni ekonomicznych do zmian w systemie nauki i szkolnictwa w Polsce. Głos w dyskusji zabrali m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Jarosław Gowin, rektorzy uczelni ekonomicznych oraz przedstawiciele środowiska naukowego.

Wraz z początkiem nowego roku akademickiego dobiega końca projekt Ścieżki dostosowania uczelni ekonomicznych do zmian w systemie nauki i szkolnictwa wyższego, finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. DIALOG. Z tego względu 12 września 2019 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie przedstawiono najważniejsze wnioski płynące z prac realizowanych przez naszą uczelnię w partnerstwie ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu oraz Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Konferencję otworzył uroczyście Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. UEK dr hab. inż. Andrzej Chochół, zwracając uwagę, jak ważne wyzwania stoją obecnie przed uczelniami ekonomicznymi w Polsce i dziękując za liczne przybycie tak znamienitych gości. Następnie prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur, pomysłodawca oraz kierownik wspomnianego projektu, przedstawił założenia projektu i przebieg prac, które pozwoliły na wdrożenie dobrych praktyk w pięciu najważniejszych obszarach funkcjonowania uczelni.

Przed przystąpieniem do dyskusji panelowych swoje wystąpienie wygłosił Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Jarosław Gowin, który objął patronatem to wydarzenie. Minister podkreślił m.in. potrzebę internacjonalizacji, gratulując przy tym uzyskania przez kierunek Gospodarka i Administracja Publiczna pierwszej w Polsce prestiżowej międzynarodowej akredytacji European Association for Public Administration Accreditation.

Podczas dyskusji panelowej pt. Przyszłość uczelni ekonomicznych w Polsce poprowadzonej przez prof. UEK dra hab. Stanisława Mazura głos zabrali rektorzy uczelni ekonomicznych: prof. UEK dr hab. inż. Andrzej Chochół (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), prof. dr hab. Andrzej Kaleta (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), prof. SGH dr hab. Marek Rocki (Szkoła Główna Handlowa), prof. UE dr hab. Robert Tomanek (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) oraz prof. dr hab. Maciej Żukowski (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu). Podczas rozmowy paneliści odpowiadali m.in. na pytania dotyczące specyfiki uczelni ekonomicznych, ich najważniejszych mocnych stron i słabości czy dostosowywania się do zmian zachodzących w otoczeniu społeczno-ekonomicznym.

W ramach ostatniej sesji zatytułowanej Rola uczelni ekonomicznych w stymulowaniu rozwoju Polski dr Michał Możdżeń zadał szereg trudnych pytań wybitnym przedstawicielom polskiej ekonomii: prof. dr. hab. Bogusławowi Fiedorowi (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), prof. dr. hab. Juliuszowi Gardawskiemu (Szkoła Główna Handlowa) oraz prof. dr. hab. Jerzemu Hausnerowi (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Dotyczyły one idei, z którymi się utożsamiają, dorobku polskich nauk ekonomicznych i dominujących w nim podejść oraz wyzwań stojących przed dyscypliną w najbliższych dekadach. Nie pominięto także oceny ewolucji ekosystemu wsparcia realizacji badań naukowych i jej wpływu na ekonomię.

Podczas konferencji zaprezentowano i udostępniono jej uczestnikom monografię naukową przygotowaną przez ekspertów zaangażowanych w realizację projektu. Publikacja zatytułowana Kierunki reformowania uczelni ekonomicznych w Polsce. Konstytucja dla nauki i wynikające z niej zmiany została opracowana pod redakcją naukową dr Magdaleny Jelonek. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z tą pozycją – jest ona dostępna bezpłatnie  w tym miejscu.

Więcej informacji na temat projektu, materiały w wersji elektronicznej oraz relację z konferencji można znaleźć na stronie internetowej www.sciezkiekonomii.pl

Skip to content