Fotografie prezentowane na wystawie w Bibliotece Głównej UEK nie pozostawiają swoich widzów obojętnymi – spostrzegawczość przyszłych planistów i urbanistów studiujących na UEK stanowi świetną okazję do refleksji nad przestrzenią miasta oraz dobrostanem mieszkańców.
Nauczyciele akademiccy Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Studiów Miejskich od lat robią wiele, aby młodzież studiująca na kierunku Gospodarka przestrzenna miała jak najwięcej okazji uczenia się przez praktykę i działanie. Jedną z takich inicjatyw są coroczne wyjazdy studyjne do Wiednia, organizowane od 2017 roku przez dr inż. arch. Agnieszkę Włoch-Szymlę z Katedry Gospodarki Przestrzennej.
Studenci w ramach zajęć z projektowania urbanistycznego, poznali stolicę Austrii w bardzo nietypowy sposób. Ich celem jest zapoznanie się z dobrymi praktykami projektowania architektoniczno-urbanistycznego oraz programami i strategiami rozwoju Wiednia, jako miasta o wysokiej jakości życia (w roku 2024, po raz trzeci zostały one najwyżej oceniane w Global Liveability Ranking przez Economist Intelligence Unit). Wpływ na to ma wiele uwarunkowań, jednak jednym z ważniejszych kryteriów oceny jest rozwój przestrzenny miasta.
Studenci na wykonanych podczas wyjazdu fotografiach uchwycili najbardziej charakterystyczne elementy architektoniczne i urbanistyczne głównego projektu miasta Aspern die Seestadt Wiens, rewitalizacji obszarów pokolejowych i poprzemysłowych wyznaczonych w strategii rozwoju miasta z 2005 roku dla 13 obszarów miejskich, m.in. Bahnhof Wien–Europa Mitte–Erdberg Mais, Prater-Messe-Krieau-Stadion, Waterfront, a także wcześniejszych realizacji, do których zaliczyć należy miejsca takie, jak Wohnpark Alterlaa, Gasometer City oraz manifest Hundertwassera w postaci Hundertwasserahaus i spalarnię śmieci Spittelau.
Uroczysty wernisaż wystawy studenckich fotografii odbył się dnia 20 listopada, z udziałem Pana Rektora Prof. Bernarda Ziębickiego, Dziekana Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej, Prof. Piotra Lityńskiego oraz Dyrektora Instytutu, Prof. Andrzeja Laskowskiego, a także wielu znamienitych Gości.
Wyczekiwanym momentem wernisażu było ogłoszenie wyników konkursu pt. Wiedeń w oczach Młodych Urbanistów i Planistów Małopolski, edycja 2024. Stanęły do niego 43 wybrane na wystawę prace. Dla jury rozstrzygnięcie konkursu było naprawdę trudnym zadaniem, aby spośród fotografii, prezentujących niezwykle ciekawe, trafne i inspirujące kadry przestrzeni miejskiej, nominować do nagrody trzy najlepsze.
- Zwyciężczynią konkursu została Pani Zuzanna Sowulewska i jej praca pt. Donau City.
- II miejsce zdobyła fotografia Pana Macieja Mazurka pt. Bahnhof Wien.
- III – praca Pana Jakuba Starzaka pt. Wirtschaftsuniversität Wien.
Prof. Piotr Lityński jako Dziekan i Prof. Andrzej Laskowski jako Dyrektor Instytutu zgodnie podkreślali, że nie ma lepszego potwierdzenia jakości, a zarazem lepszej promocji Uniwersytetu i kierunku Gospodarka przestrzenna niż mądre i silne zaangażowanie osób studiujących we własny rozwój, a także wiązanie swojej przyszłości zawodowej ze zrównoważonym i holistycznym rozwojem miasta.
Oprawę graficzną wystawy zapewniła Poligrafia UEK. Fotografie można oglądać do 20 grudnia 2024 w przestrzeni wystawowej budynku Biblioteki Głównej UEK, znajdującej się na I piętrze.