Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą monografią pt. Nowoczesny paradygmat wojny: geneza, treść, współczesne znaczenie dr Moniki Mazur-Bubak, wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Wojna od zawsze była zjawiskiem budzącym w ludziach skrajne emocje – jak wskazuje dr Mazur-Bubak. „Od wieków pobudza do myślenia i działania wybitnych filozofów, polityków i strategów. Wręcz za powszechne uznać należy przeświadczenie, że wojna stanowi jeden z największych problemów, z którym boryka się gatunek ludzki. Ze względu na tę powszechność w kulturze masowej problem ten często bywa trywializowany. Jednakże obserwowane przez nas zmiany dotyczące destabilizacji funkcjonowania całych wspólnot politycznych, związanych z masowymi migracjami ludności, narastającymi konfliktami wewnątrzspołecznymi, postępującą katastrofą klimatyczną, wzmacnianiem się partii populistycznych, czy wykorzystywaniem technologii w celach militarnych na nieznaną dotychczas skalę, nakazują dużą ostrożność i świadomość w zakresie wyrażanych poglądów i teorii do których się odwołujemy”.
Głównym celem tej książki było prześledzenie rozwoju myśli i teorii związanych z wojowniczością, a dzięki temu wytropienie tych, z nich, które nie przystają do współczesnej teorii państwa demokratycznego. Stąd książka dzieli teorię i myśl dotyczącą wojen i konfliktów międzynarodowych na paradygmaty zwracając uwagę na fakt nieuprawnionego korzystania z teorii i wnioskowań właściwych chociażby paradygmatu państwa totalitarnego w ramach narracji pojawiających się w państwach demokratycznych.
Książkę zamyka analiza zjawisk – anomalii wobec paradygmatu – takich jak: świadczenie usług militarnych przez firmy prywatne, asymetryzacja działań zbrojnych, wojna klimatyczna, jak i wojna z terroryzmem.