Podstawową cechą współczesnych społeczeństw nie jest stabilność i trwanie, lecz nieustanna transformacja, praktycznie w każdym aspekcie życia społecznego i to zarówno w wymiarze mentalnym, jak też instytucjonalnym. Podstawowym zadaniem badacza społecznego staje się zatem rejestrowanie zachodzących zmian i w oparciu o to opisywanie i wyjaśnianie zjawisk i procesów społecznych.
Celem realizowanych badań w ramach tego projektu było przede wszystkim skupienie uwagi na zróżnicowanych obszarach życia społecznego. W ramach każdego z obszarów podejmowano próby uchwycenia zachodzących zmian mentalnych i instytucjonalnych, ich analitycznego opisania i wyjaśniania. Uzyskiwana w ten sposób wiedza jest oczywiście fragmentaryczna, lecz w świecie nieustannie poddawanym oddziaływaniom procesów fragmentaryzacji właśnie takie procedury badawcze są w stanie najlepiej współtworzyć panoramę ilustrującą współczesne procesy transformacji społecznych. Przyczynia się to w efekcie do lepszego rozumienia współczesnej rzeczywistości społecznej.
Członkowie zespołu: prof. dr hab. Anna Karwińska, dr hab. Andrzej Słaboń, prof. UEK, dr hab. Katarzyna Warmińska-Zygmunt, prof. UEK, dr Magadalena Jelonek, dr Katarzyna Kwarcińska
Kierownik projektu:
dr hab. Przemysław Kisiel, prof. UEK
Wartość projektu:
15 366,00 zł
Instytucja finansująca:
Program wewnętrzny UEK – Badania statutowe
Data realizacji:
10.07.2019 – 31.03.2020