O start-upach i szkolnictwie wyższym dyskutowali uczestnicy 44. Sympozjum Naukowego GAP, które w dniach 20-22 stycznia 2017 r. odbyło się w Szczyrku. Sympozjum zostało współorganizowane przez Wydział Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej, a głównymi uczestnikami byli studenci Wydziału GAP.
Tradycyjnie, sympozjum rozpoczęło się od debaty online o sytuacji i perspektywach gospodarki Polski, w której udział wzięli m.in.: dr Janusz Jankowiak – Główny Ekonomista Polskiej Rady Biznesu, Jerzy Kwieciński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz prof. dr hab. Andrzej Sławiński – Dyrektor Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego.
Pierwszego dnia obrad, o sukcesach i porażkach polskich start-upów dyskutowali m.in. przedstawiciele polskich start-upów: Bartłomiej Gola (SpeedUp Group), Artur Kurasiński (AK74). W drugiej części dnia uczestnicy rozważali czego Polska potrzebuje od start-upów – w tytułowym panelu wystąpili m.in.: Małgorzata Szczepańska, Dyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Rozwoju Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju. Największym zaskoczeniem dla wszystkich było wystąpienie Gościa Niespodzianki, którym okazała się być Dorota Rabczewska. Rozmowę ze znaną piosenkarką poprowadził Krzysztof Materna.
Dzień pierwszy zwieńczyła biesiada regionalna oraz tradycyjne GAP-owskie Śpiewogranie z gościnnym udziałem Jana Borysewicza i Janusza Panasewicza.
Obrady drugiego dnia rozpoczęły się wystąpieniem dra Jarosława Gowina – Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który przedstawił założenia reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Minister Gowin wspominał o podniesieniu jakości kształcenia i badań naukowych, powstaniu nowego typu uczelni o charakterze badawczym, zwiększeniu autonomii uczelni, nowym modelu zarządzania nimi, a także nowym sposobie ich finansowania.
Dopełnieniem tego dnia były dyskusje z udziałem przedstawicieli uczelni wyższych i biznesu na temat roli szkolnictwa w kształceniu kadr oraz współpracy uczelni wyższych z biznesem na rzecz rozwoju. W tej ostatniej udział wziął m.in. Rektor naszej Uczelni – Pan prof. UEK dr hab. inż. Andrzej Chochół.
Po południu nastąpiło wręczenie nagród na najlepszy artykuł naukowy w Konkursie Sympozjalnym w ramach Programu stażowego GAP. Zwyciężczynią została studentka III roku kierunku GAP – Natalia Leśniak. Oczekiwanym punktem programu był również wykład mistrzowski, który tym razem wygłosiła Pani prof. dr hab. Ewa Chojecka opowiadając o wielkiej industrii – micie założycielskim Górnego Śląska.
Tradycyjnie, sympozjalne obrady urozmaicił bogaty program kulturalny. Fenomenem okazał się spektakl dziecięcy pt. Jak Georgina i Alaja pokonały smoka?, który został wyprodukowany przez Agencję Artystyczną GAP w oparciu o bajkę napisaną przez Panią prof. dr hab. Annę Karwińską. Uczestnicy mieli również okazję wysłuchania koncertu Mów spokojniej, w którym wiersze Adama Zagajewskiego wykonali: Włodek Pawlik, Natalia Wilk, Marek Bałata, Łukasz Jemioła i zespół Weezdob Collective.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i owocne dyskusje. Następne – 45. Sympozjum z cyklu Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna odbędzie się w dn. 19-21 maja 2017 r. w Zakopanem.