Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu (8 edycji) dotyczącego jawności i transparentności budżetowej na świecie (Open Budget Survey 2021). Zawiera on wyniki badań obejmujących grupę stu dwudziestu krajów ze wszystkich kontynentów. W odniesieniu do Polski badania zrealizował dr Paweł Białynicki-Birula z Katedry Gospodarki Publicznej.

Stworzone na podstawie badań państw, rankingi służą kompleksowej ocenie narodowych systemów finansów publicznych z punktu widzenia trzech kluczowych wymiarów:

1) transparentności procedur budżetowych,

2) zakresu społecznej partycypacji,

3) jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków.

Polska, z 60 punktami, uplasowała się na 36 miejscu kwalifikując się do grupy krajów zapewniających ograniczony dostęp do informacji budżetowej. Przeciętna w OECD wyniosła 67 pkt. Czołowe miejsca w obecnym rankingu transparentności budżetowej (Open Budget Index) z punktacją przewyższającą 80 pkt uzyskały Gruzja (87), RPA (86), Szwecja (85), Nowa Zelandia (85), Meksyk (82) i Norwegia (81).

W zakresie oceny jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków Polska osiągnęła dobry wynik – 82 pkt./100. Natomiast w ocenie zakresu społecznej partycypacji w procesach budżetowych zdobyła 22 pkt/100, czyli tyle co średnia dla krajów OECD.

Raport jest do uzyskania ze strony IBP:

http://internationalbudget.org

https://internationalbudget.org/open-budget-survey/open-budget-survey-2021