Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK

Kryzys jako szansa, czy zagrożenie? Debata kół naukowych Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej

Kryzys jako szansa, czy zagrożenie? Debata kół naukowych Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej

„Kryzys jako szansa, czy zagrożenie?” pod takim hasłem odbyła się debata oksfordzka, którą na zakończenie semestru zimowego zorganizowały Koło Prawa Publicznego oraz Koło Nauk Politycznych „Homo Politicus”. Gościem spotkania był prof. dr hab. Andrzej Piasecki.

Debata rozpoczęła się od słowa wstępnego wygłoszonego przez prof. Andrzeja Piaseckiego, który krótko scharakteryzował kryzysy wybuchłe w Polsce w minionym trzydziestoleciu oraz ich konsekwencje. Bazą wystąpienia była książka autorstwa Pana Profesora pt. „Kryzysy Polski współczesnej 1990-2022”, która ukazała się w zeszłym roku.

Następnie drużyna koła „Homo Politicus” starała się przekonać zebranych, że kryzys długofalowo jest dla państwa i społeczeństwa szansą na rozwój, polegający w głównej mierze na przygotowaniu mechanizmów do odpierania podobnych kryzysów w przyszłości. Argumenty politologów odpierali administratywiści z Koła Prawa Publicznego, którzy wskazali na zagrożenia rosnącej anomii mającej związek z nasilającymi się kryzysami politycznymi oraz niedawno wybuchłą pandemią COVID-19.

Po debacie odbyła się dyskusja z udziałem zaproszonego gościa oraz opiekunów Koła Nauk Politycznych dra hab. Igora Zachariasza i dra Jakuba Olecha. W jej trakcie studenci opowiedzieli o swoich doświadczeniach z ostatnich lat kryzysu pandemicznego i zagrożenia płynącego z wojny ukraińsko-rosyjskiej. Na zakończenie, widzowie debaty w głosowaniu odpowiedzieli na pytanie czy kryzys jest szansą, czy zagrożeniem dla państwa i społeczeństwa. Większość opowiedziała się za drugą z odpowiedzi.

Skip to content