Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK

Kraków w procesie zmiany. Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Porozmawiaj-MY o Krakowie”

Kraków w procesie zmiany. Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Porozmawiaj-MY o Krakowie”

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Klub Pod Jaszczurami serdecznie zapraszają na piąte spotkanie z cyklu Porozmawiaj-MY o Krakowie!, organizowanego w ramach programu UEK Odpowiedzialny – Aktywność obywatelska. Wydarzenie odbędzie się krakowskim w Klubie Pod Jaszczurami, w czwartek 23 lutego 2023 r. o godz. 18:00.

Pretekstem do debaty nad naturą zmiany jaką przechodził Kraków w ciągu ostatnich kilku dekad jest opublikowana właśnie nakładem Wydawnictwa Routledge książka pt. „Urban Change in Central Europe: The Case of Kraków” pod redakcją profesora Jacka Purchli.

Debatę poprowadzi prof. Marcin Zawicki, dziekan Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK. Tym razem udział w dyskusji wezmą:

  • prof. Jacek Purchla
  • dr Dominika Hołuj
  • dr Joanna Sanetra-Szeliga

Komentarz satyryczny do tematu spotkania wykona Adam Grzanka.

Cykl debat Porozmawiaj-MY o Krakowie odbywa się pod patronatem medialnym: TVP 3 Kraków, LoveKraków.pl, Radia Kraków.

WSTĘP WOLNY.Serdecznie zapraszamy!

Plakat debaty pt. "Kraków w procesie zmiany."

O debacie:

Pytania o fenomen Krakowa to pytania o jego potencjał demograficzny i strukturę ludnościową, model funkcjonalny, kształt przestrzenny, relację z regionem ale i pytanie o cele strategiczne rozwoju i konkurencyjność. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o miejsce Krakowa w sieci osadniczej Europy Środkowej pobudza do wielowątkowej refleksji. Jedną z kluczowych kwestii staje się pytanie o metropolitalność Krakowa. Od ponad pół wieku badania nad dziejami i rozwojem miast zajmują szczególne miejsce w kierunkach badawczych podejmowanych przez pracowników Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Szczególnym polem zainteresowania kilku już generacji pracowników Katedry pozostaje Kraków. Jego historia i współczesność dostarczają badaczom miast nieograniczone możliwości interpretacyjne.

Miasto jako złożony proces wymaga dzisiaj nie tylko umiejętności analizy zjawisk długiego trwania, ale też podejścia interdyscyplinarnego. Nowoczesny warsztat urbanologa oznacza bowiem konieczność integracji bardzo różnych dyscyplin naukowych zdolnych do rozpoznania różnych aspektów zjawisk urbanizacyjnych, ale i ich syntezy. Dziś bardzo szybko poszerza się natura badań nad miastem. To dlatego również pracownicy Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie reprezentują dzisiaj tak różne dyscypliny: ekonomię, prawo, historię, historię sztuki, architekturę i urbanistykę. Prezentowana książka jest owocem tej synergii, która pozwala lepiej rozpoznawać fenomen metropolitalności.

Uczestnicy debaty:

prof. Jacek Purchla, profesor zwyczajny nauk humanistycznych; członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności; Doktor honoris causa Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska. Kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Instytutem Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury, którego jest założycielem i w latach 1991-2017 był dyrektorem. Przewodniczący Rady Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiceprezydent Europa Nostra. Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i redaktor „Rocznika Krakowskiego”. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Autor ponad czterystu prac naukowych, w tym wielu książek. Jego prace były tłumaczone i wydane w kilkunastu językach.

dr Dominika Hołuj, doktor nauk ekonomicznych. Adiunkt w Katedrze Historii Gospodarczej i Społecznej /UNESCO Chair for Heritage and Urban Studies Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowania badawcze obejmują: studia miejskie, samorząd i współzarządzanie, partycypację społeczną w zarządzaniu dziedzictwem kulturowym. Autorka ponad 30 prac naukowych oraz monografii na temat roli samorządu terytorialnego w rozwoju funkcji metropolitalnych Krakowa. Pracowała w zespołach eksperckich zajmujących się problematyką dziedzictwa kulturowego i rozwoju lokalnego (OECD, Narodowy Instytut Dziedzictwa). Były pracownik Regionalnej Izby Obrachunkowej – instytucji publicznej nadzorującej legalność finansów samorządowych w Polsce.

dr Joanna Sanetra-Szeliga, doktor nauk ekonomicznych. Adiunkt w Katedrze Historii Gospodarczej i Społecznej / UNESCO Chair for Heritage and Urban Studies Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz konsultant w Urzędzie Statystycznym w Krakowie. Doświadczenie w pracy w administracji publicznej, sektorze kultury i sektorze pozarządowym. Badaczka i autorka publikacji na temat społeczno-gospodarczego potencjału kultury, wykorzystania dziedzictwa w innowacjach i dyplomacji, wpływu mega eventów na miasta historyczne. W wydanej w roku 2020 książce „Kulturotropia. Znaczenie kultury w rozwoju współczesnych miast” zwraca uwagę na rolę, jaką kultura może odgrywać w teoriach i modelach rozwoju lokalnego, z drugiej zaś wprowadza czytelnika w realia miast kreatywnych.

Skip to content