Głównym celem projektu jest rozwijanie wiedzy naukowej w obszarze teorii ruchów społecznych oraz teorii zmian społecznych z uwzględnieniem kontekstu politycznego. Badania koncentrują się na analizie procesów zmian w strategiach, działaniach oraz dyskursach aktywistów zaangażowanych w tematy kryzysu klimatycznego i sprawiedliwości klimatycznej.
Z jednej strony ruch klimatyczny ma charakter globalny, w którym ważną rolę odgrywają zwłaszcza tzw. szczyty międzynarodowe poświęcone kwestii emisji dwutlenku węgla. Przedstawiciele tych ruchów biorąc udział w tych negocjacjach tworzą pewną wspólnotę dyskursywną, wymieniając się doświadczeniami oraz ideami. Transnarodowe sieci społeczne również odgrywają ważną rolę w rozwoju i konsolidacji aktywizmu klimatycznego.
Z drugiej strony ruchy te są mocno uwarunkowane lokalnymi czynnikami, w tym zwłaszcza ekonomicznymi, politycznymi (też geopolitycznymi) oraz społeczno-kulturowymi. Strategie lokalnych ruchów, aby mieć wpływ na rzeczywistość, muszą odnosić się do struktur możliwości, w ramach których działają, w tym zwłaszcza struktur politycznych. Poprzez analizę aktywizmu w Turcji – kraju będącym na styku praktyk i dyskursów Globalnego Południa i Globalnej Północy – mamy nadzieję na poszerzenie uniwersalności teorii ruchów społecznych lub modyfikację niektórych założeń lub tez.
Kierownik projektu:
dr Dobrosława Wiktor-Mach
Wartość projektu:
9 486,00 zł
Instytucja finansująca:
Narodowe Centrum Nauki (NCN)
Data realizacji:
04.12.2019 – 18.12.2020