Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK

Celem projektu jest włączenie się do wielowątkowej dyskusji dotyczącej teoretycznych i praktycznych zagadnień związanych z rozwojem pogodowo-zależnych źródeł wytwarzania energii i ich roli w systemie energetycznym w Polsce. Podjęta zostanie próba analizy przyczynowo-skutkowej stanu sektora wytwarzania energii ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania pogodowo-zależnych źródeł jej produkcji w miksie energetycznym Polski.

Energia elektryczna we współczesnym świecie stanowi najważniejszy czynnik rozwoju społecznego i gospodarczego. Zdolność do konkurowania i tworzenia trwałych przewag ekonomicznych uzależniona jest od dostępności źródeł energii, które odznaczają się relatywnie niskimi kosztami eksploatacji. Energia stała się miarą pozycji danego państwa na arenie międzynarodowej. W istotny sposób wpływa na intensywność relacji zachodzących między podmiotami gospodarczymi oraz poszczególnymi państwami.

Sytuacja panująca na rynku energii w Polsce ale także w całej Unii Europejskiej przyczynia się do konieczności zweryfikowania zasad. Zmienne reguły funkcjonowania, pojawienie się nowych interesariuszy oraz uwarunkowań rozwoju rynku energii wymagają szerokiej i interdyscyplinarnej oceny. Spojrzenie ex poste i ex ante pozwala na wielowątkowe i wielopłaszczyznowe ukazanie strategii rozwoju rynku. Stąd konieczne jest podjęcie próby szerokiego ujęcia problemów skoncentrowanych wokół wytwarzania energii za pomocą rozwijających się pogodowo-zależnych źródeł energii w Polsce, do których zalicza się energię słońca i wiatru. W ramach prowadzonych badań podjęta zostanie próba przedstawienia: relacji zachodzących pomiędzy energetyką a resztą gospodarki, koncepcją rozwoju zrównoważonej energetyki, polityki klimatyczno-energetycznej, wyzwań stojących przed sektorem energetyki w związku z bieżącymi regulacjami oraz trendami na rynku, uwarunkowaniami prawnymi, administracyjnymi i finansowymi inwestycji dotyczących energetyki odnawialnej w Polsce.

 

Członkowie zespołu: dr Agnieszka Mazurek-Czarnecka, dr Renata Żaba-Nieroda

Kierownik projektu:
dr Adam Drozdek


Wartość projektu:
26 079,00 zł


Instytucja finansująca:
Program wewnętrzny UEK – Doskonałość Badawcza


Data realizacji:
10.05.2021 – 30.06.2024

Skip to content