Kontrast
 • English

 • Pierwsza tura warsztatów z akredytowaną asystentką Janiny Ochojskiej, Posłanki do Parlamentu Europejskiego za nami.

  W marcu i kwietniu studenci i seminarzyści dr Moniki Mazur-Bubak mieli szansę uczestniczyć w warsztatach przeprowadzonych przez akredytowaną asystentkę Janiny Ochojskiej, Posłanki do Parlamentu Europejskiego – Panią Krystynę Danikowską, zaangażowaną w prace organów takich jak: komisja ECON – ds. gospodarczych i monetarnych, komisja EMPL – ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych oraz komisja DROI – ds. praw człowieka. 

  W ramach warsztatów studenci zapoznali się z wewnętrzną strukturą europarlamentu i zasadami pracy w jego jednostkach. Wcielili się również w shadow reporters Komisji Spraw Zagranicznych PE i przeanalizowali oraz przedyskutowali zapisy roboczej wersji najnowszego Projektu Sprawozdania w sprawie wpływu zmian klimatu na prawa człowieka i roli obrońców środowiska w tej kwestii (2020/2134(INI)).

  W drugiej części warsztatów studenci poznali problematykę aktualnie szeroko dyskutowanej propozycji wprowadzenia kategorii zbrodni przeciwko środowisku naturalnemu (ecocide), jako podlegającej jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, na równi ze zbrodniami przeciwko ludzkości czy zbrodniami wojennymi.

  Pani Krystyna Danikowska chętnie odpowiedziała także na wszystkie, również te niecodzienne, pytania dotyczące specyfiki pracy w Parlamencie Europejskim.

  Warsztaty odbyły się w ramach seminarium dyplomowego prowadzonego w trybie projektu Power Living Lab (https://power.uek.krakow.pl/archiwalne-rekrutacje/zadanie-2/).

  W projekcie zaplanowano również inne spotkania i warsztaty, których tematyka dotyczy 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.  Na najbliższych z nich studenci dowiedzą się więcej na temat odpowiedzialnych zakupów i globalnych problemów związanych z przemysłem tekstylnym. Warsztaty przeprowadzone zostaną przez pracowników Fundacji Kupuj Odpowiedzialnej (Buy Responsibly Foundation).

  Wszystkich studentów zachęcamy do uczestnictwa w warsztatach i seminariach realizowanych w ramach projektu POWER!

   

  Informacje dotyczące aktualnych rekrutacji do programu: https://power.uek.krakow.pl/biezaca-rekrutacja/#zadanie-1

   

  Krystyna Danikowska – akredytowana asystentka w biurze poselskim Janiny Ochojskiej