Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK

Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów podjęła decyzję o przyznaniu z dniem 23 grudnia 2020 r. Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Krakowie uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Tym samym nasza Uczelnia znalazła się w gronie trzech szkół wyższych w Krakowie i piętnastu w Polsce, które posiadają takie uprawnienia.

Dewizą środowiska naukowego tworzącego się od wielu lat na UEK, a aktualnie skoncentrowanego w Kolegium GAP, jest przeświadczenie, że rozwój nauk o polityce i administracji buduje kadry specjalistów odgrywających wpływową rolę w formułowaniu, realizacji i ocenie polityk publicznych. Ich udział w rozwiązywaniu problemów o zbiorowym znaczeniu przynosi pozytywne rezultaty w postaci działań skutecznych, efektywnych oraz zgodnych z interesem publicznym.

Budowa kompetencji i środowiska zintegrowanego wokół problematyki badań nad politykami publicznymi wyznaczyły główny cel działań w tym zakresie. Jednym z pierwszych etapów tego procesu było utworzenie w 1997 r. na naszej Uczelni Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej (MSAP UEK). Została ona powołana jako jednostka pozawydziałowa [teraz pozakolegialna], zorientowana na zbudowanie  teoretycznego i aplikacyjnego systemu służącego prowadzeniu nowoczesnych badań nad polityką i administracją. Podejmowane w tym kierunku działania, liczne publikacje i projekty zaowocowały przyznaniem z dniem 17 grudnia 2018 r. Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Krakowie w zakresie wniosku Wydziału Gospodarki i Administracji Publicznej UEK uprawnień do nadawania stopnia doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji .

W 2019 r. – wraz z powstaniem nowej dyscypliny nauki o polityce i administracji – przekształcono Wydział w Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej, które integruje środowiska reprezentujące dotychczasowe dyscypliny, takie jak nauki o polityce, nauki o polityce publicznej oraz inne dyscypliny naukowe, w których prowadzone są badania nad zagadnieniami polityki i administracji publicznej.

W 2020 r. powstało natomiast Centrum Polityk Publicznych (CPP), które jest akademickim ośrodkiem badań podejmującym kluczowe problemy z zakresu analizy, programowania, implementacji i ewaluacji polityk publicznych służących osiąganiu celów polityki rozwoju państwa. Jego misją jest wyposażanie decydentów publicznych w wysokiej jakości wiedzę stanowiącą podstawę uprawiania polityk publicznych opartych na dowodach.

Uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji jest efektem integracji dokonań całego środowiska związanego z Kolegium GAP oraz starań licznego grona osób, na czele z ówczesnym Dziekanem – Profesorem Stanisławem Mazurem.

Skip to content