Celem projektu PREMIUM_EU jest opracowanie wskaźników polityki regionalnej (RPD – Regional Policy Dashboard) dla decydentów w regionach wrażliwych, aby pomóc im w formułowaniu polityk mających na celu wykorzystanie potencjału mobilności w celu zwiększenia regionalnego wzrostu i dobrobytu sprzyjającego społecznej inkluzji. Będzie to narzędzie oparte na dowodach, w ramach których decydentom oferuje się dostosowany do potrzeb wybór polityk, które odzwierciedlają profile mobilności i rozwoju regionalnego ich regionu.
RPD zawierać będzie trzy moduły, które zawierają najnowocześniejsze regionalne informacje jakościowe i ilościowe obejmujące całą UE: moduł mobilności (MM), moduł efektów rozwoju regionalnego (RDEM) oraz moduł polityki (PM). MM obejmuje zarówno przeszłe, obecne, jak i przyszłe trendy (prognozy/scenariusze). Przy konstruowaniu przeszłych i obecnych wzorców i trendów zostaną wykorzystane innowacyjne metodologie, które łączą tradycyjne statystyki dotyczące migracji z nowatorskimi geokodowanymi danymi z mediów społecznościowych. Ponadto przepływy mobilności będą uwzględniały wymiar kapitału ludzkiego, co pozwala na badanie procesów drenażu mózgów i zdobywania mózgów oraz niedopasowań na rynku pracy, których dowodem jest wyzysk siły roboczej pracowników migrujących zajmujących najniższe sektory rynku pracy. Opracowana zostanie typologia regionów oparta na kombinacji różnych rodzajów mobilności.
RDEM posługuje się wielowymiarową definicją rozwoju, obejmującą nie tylko aspekty ekonomiczne, ale także społeczne i kulturowe. Opracowana zostanie również typologia regionów oparta na wielowymiarowym zestawie wskaźników rozwoju regionalnego. Modelowanie przyczynowe mobilności i rozwoju regionalnego wskaże kluczowe czynniki napędzające mobilność istotne dla rozwoju oraz odwrotną relację kluczowych regionalnych determinant ruchów do wewnątrz i na zewnątrz. Moduł polityk wybierze paletę odpowiednich polityk dla użytkownika w oparciu o profil regionalny w zakresie typologii mobilności/rozwoju regionalnego. Użytkownicy będą mieli również możliwość wprowadzenia swoich doświadczeń do RPD.
Członkowie zespołu: dr Michał Wanke
Kierownik projektu:
dr hab. Konrad Pędziwiatr, prof. UEK
Wartość projektu:
913 074,90 zł
Instytucja finansująca:
Komisja Europejska
Data realizacji:
27.07.2022 – 31.03.2026