Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK

Projekt badawczy jest oparty na współpracy naukowej przedstawicieli dwóch uniwersytetów (Uniwersytetu Bauhaus w Weimarze oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie). W obszarze badawczym zostaną przeprowadzone badania porównawcze dotyczące możliwości kształtowania cech miasta przyjaznego dzieciom w mniejszych ośrodkach miejskich. Planowany projekt zakłada współpracę międzynarodowego zespołu badawczego z wybranymi ośrodkami miejskimi (w Niemczech – Altenburg; w Polsce – Chrzanów). Współpraca ta będzie obejmowała m.in. następujące działania: wspólne seminarium dotyczące problemów dobrego funkcjonowania miasta, udostępnienia wyników badań na stronach internetowych Uczelni i współpracujących miast oraz promowania współpracy uczestniczących w projekcie miast. Cele aplikacyjne będą dotyczyć wspólnego przygotowania propozycji działań zmierzających do uzyskania cech „miasta przyjaznego dzieciom”, a także, jeśli władze miast będą tym zainteresowane propozycji działań związanych z uzyskaniem Certyfikatu UNICEF.

Zakres tematyczny projektu dotyczy przestrzeni zagospodarowanej zgodnie z potrzebami najmłodszych członków społeczeństwa traktowanej jako element budowania przewagi konkurencyjnej i rozwiązywania problemów społecznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku miast, które zmagają się z problemem depopulacji, związanym z procesami „kurczenia się miast”. W związku z tym zakres terytorialny planowanych badań będzie obejmował dwa ośrodki miejskie w Polsce i Niemczech, wybrane według kryterium deficytu demograficznego: Chrzanów i Altenburg. Wyniki przeprowadzonych badań będą przedmiotem publikacji naukowych oraz podręcznika zasad kształtowania przyjaznej przestrzeni oraz dobrych praktyk. Podjęcie problematyki przestrzeni przyjaznej dzieciom, ze szczególnym uwzględnieniem miast kurczących się, posiada wiele uzasadnień. Jest to zagadnienie ważne w aspekcie naukowym oraz społeczno-gospodarczym.

Opracowania odnoszące się do procesów depopulacji dotyczą głównie funkcjonowania jednostek w zakresie ekonomicznym. Widoczny jest natomiast brak opracowań na temat czynników, metod i barier społecznych i przestrzennych, wpływających na zahamowanie tych procesów. Brakuje ponadto głębszych badań opinii lokalnych władz i mieszkańców na temat tego zjawiska oraz roli poszczególnych uwarunkowań w jego rozwoju. Projektowane badania mogą więc dostarczyć przedstawicielom administracji publicznej niezbędnej wiedzy na temat kierunków i sposobu działania w sferze społeczno– przestrzennej jako jedynym z elementów procesu hamowania ubytku ludności.

Ważnym skutkiem badań powinno być także dostarczenie informacji dotyczących kształtowania polityki w sferze badań naukowych w kierunku zwiększenia ich użyteczności praktycznej i szerszego umożliwienia transferu wyników badań naukowych do tego sektora publicznego. Efektem projektu będzie także opracowanie form i metod partycypacji społecznej w procesie poprawy jakości przestrzenno-funkcjonalnej miejsc publicznych. Badania te będą prowadzone przy pomocy metod socjologicznych (ankieta, wywiad bezpośredni) oraz studiów przypadku.

Kierownik projektu:
dr inż. arch. Dorota Jopek


Wartość projektu:
24 260,00 zł


Instytucja finansująca:
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA)

Data realizacji:
 27.04.2022 – 31.12.2023

Skip to content