Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK

Projekt badawczy dotyczący przejrzystości procedur budżetowych na świecie OBS 2021

Projekt badawczy dotyczący przejrzystości procedur budżetowych na świecie OBS 2021

Opublikowany został raport badawczy pt. „Open Budget Survey 2021. Raport sporządziła międzynarodowa organizacja International Budget Partnership, z siedzibą w Waszyngtonie, promująca idee przejrzystości i partycypacji społecznej w sferze finansów publicznych. Badania objęły grupę 120 krajów ze wszystkich kontynentów, w tym Polskę. Stworzone na podstawie badań państw, rankingi służą kompleksowej ocenie narodowych systemów finansów publicznych z punktu widzenia trzech kluczowych wymiarów: i) transparentności procedur budżetowych, ii) zakresu społecznej partycypacji, iii) jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków. Raport formułuje zalecenia w aspekcie możliwości wzmocnienia procedur budżetowych we wspomnianych wymiarach. W odniesieniu do Polski badania zrealizował dr Paweł Białynicki-Birula z Katedry Gospodarki Publicznej.

Polska, z 60 punktami, uplasowała się na 36 miejscu kwalifikując się do grupy krajów zapewniających ograniczony dostęp do informacji budżetowej. Przeciętna w OECD wyniosła 67 pkt. Czołowe miejsca w obecnym rankingu transparentności budżetowej (Open Budget Index) z punktacją przewyższającą 80 pkt uzyskały Gruzja (87), RPA (86), Szwecja (85), Nowa Zelandia (85), Meksyk (82) i Norwegia (81). Polska, z 60 punktami, uplasowała się na 36 miejscu kwalifikując się do grupy krajów o ograniczonym dostępie do informacji budżetowej. Choć zdobyta liczba punktów jest taka sama jak w poprzedniej edycji (OBS 2019), to jednak odnotowany spadek o 4 miejsca w rankingu świadczy o relatywnym regresie i braku działań na rzecz poprawy transparentności procedur budżetowych. Dodać należy, że przeciętna światowa wartość indeksu wyniosła 45 pkt, a w krajach OECD 67 pkt. Polska tradycyjnie osiągnęła dobry wynik (82 /100 pkt) w zakresie oceny jakości instytucjonalnego nadzoru nad wydatkowaniem publicznych środków. Z kolei w ocenie zakresu społecznej partycypacji w procesach budżetowych zdobyła 22 pkt/100 czyli tyle, ile wyniosła przeciętnie w krajach OECD.

W rekomendacjach dla Polski IBP zaleca m.in. opracowywanie i publikację budżetu obywatelskiego (tzw. Citizens Budget), tj. przystępnej dla obywateli wersję budżetu); publikację półrocznych sprawozdań z wykonania budżetu, dokonanie szeregu modyfikacji procedur budżetowych skutkujących większą spójnością dokumentacji budżetowej oraz podjęcie działań na rzecz zwiększenia zakresu społecznej partycypacji w procedurach budżetowych.

Raport jest do uzyskania ze strony IBP: http://internationalbudget.org

https://internationalbudget.org/open-budget-survey/open-budget-survey-2021

Skip to content