Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK

Mechanizmy finansowe w gospodarce wynikające ze zjawiska urban sprawl

Mechanizmy finansowe w gospodarce wynikające ze zjawiska urban sprawl

Projekt podejmuje próbę nowatorskiego charakteru badań w zakresie konsekwencji gospodarczych zjawiska urban sprawl. Pomiar wpływu urban sprawl na gospodarkę uwzględnia dwa etapy:

Pierwszy, urban sprawl przedstawiony będzie w liczbach w odróżnieniu od powszechnego podejścia prezentacji tego zjawiska na mapie. Skwantyfikowany urban spraw umożliwia włączenie do modelowania ekonomicznego. Urban sprawl skwantyfikowany będzie jako indeks składający się z wielu form (wskaźników) struktury przestrzennej tworzących tytułowe zjawisko. Umożliwi to również badania profilu urban sprawl w Polsce, czyli zjawiska o dominacji jednej/kilku form, jak i wpływu tych form na kondycję gospodarki. Kwantyfikacja zjawiska zakłada zatem badania morfologii struktury przestrzennej w oparciu o siatkę kwadratów 1 km2 oraz 250 m2. Na podstawie siatki kwadratów obliczane są wskaźniki: gęstość zabudowy, ciągłość przestrzenna, skupienie zabudowy, grupowanie zabudowy, centralizacja przestrzenna, zróżnicowanie użytkowania gruntów, nuklearność i bliskość.

Drugi etap to badania wpływu zjawiska na gospodarkę. Analizowane będą zarówno koszty jak i korzyści z urban sprawl w odniesieniu do gospodarki rozumianej jako zbioru podmiotów sfery realnej (gospodarstw domowych, przedsiębiorstw) i regulacji (gminy, powiaty, regiony, kraj). Po zebraniu danych analizowane będą zależności pomiędzy urban sprawl i gospodarką (w tym szczegółowe analizy dla wymienionych podmiotów) za pomocą modelowania statystycznego i ekonometrycznego wraz z identyfikacją kosztów i korzyści. Wskazane będą również relacje pomiędzy urban sprawl a kondycją ekonomiczną podmiotów sfery realnej i regulacji.

 

Członkowie zespołu: dr inż. Artur Hołuj, dr Piotr Serafin

Kierownik projektu:
dr Piotr Lityński


Wartość projektu:
199 508,00 zł


Instytucja finansująca:
Narodowe Centrum Nauki (NCN)


Data realizacji:
 29.09.2019 – 28.09.2021

Skip to content