Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK

Celem projektu była analiza wybranych inicjatyw proekologicznych, zapoczątkowanych i realizowanych w różnych kręgach kulturowych i religijnych, wynikających z oraz promujących świadomość społeczną w zakresie niepożądanych zmian klimatu. Realizowany projekt skupiał się na odpowiedzi Kościołów i innych związków wyznaniowych oraz opiniotwórczych przedstawicieli różnych tradycji religijnych na wyzwania współczesności w związku z pogłębiającym się kryzysem ekologicznym. Choć zmiany klimatu są wyzwaniem globalnym (uniwersalnym), to regionalne i lokalne odpowiedzi na nie są zróżnicowane (partykularne). Wpływ religii na kształtowanie świadomości różnorodnych społeczności jest niepodważalny, stąd dyskusje na temat środowiska naturalnego w obrębie określonych tożsamości religijnych i wyznaniowych oraz na ich przecięciu są interesującym przedmiotem badań.

Efektem badań było przygotowanie artykułów naukowych, m.in. D. Wiktor-Mach D., (2021), Od globalności do lokalności: przemiany ruchu klimatycznego w Turcji, „Przegląd Socjologiczny”, T. 70, nr 4, s. 15-37; D. Wiktor-Mach D., (2021), Ruch społeczny na rzecz sprawiedliwości środowiskowej a dewzrost: bariery i możliwości współpracy, „Prace Kulturoznawcze”, t. 25, nr 3, s. 45-62; Wiktor-Mach, Pędziwiatr, Polish Catholic Environmentalism as a Countercultural Movement (artykuł w procesie wydawniczym).

 

Członkowie zespołu: dr Karol Kaczorowski, dr Konrad Pędziwiatr, dr Dobrosława Wiktor-Mach, dr Damian Strycharz (od 2021)

Kierownik projektu:
dr hab. Rafał Prostak, prof. UEK


Wartość projektu:
29 650,00 zł


Instytucja finansująca:
Program wewnętrzny UEK – Potencjał


Data realizacji:
09.04.2020 – 31.03.2023

Skip to content