Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej UEK

Wyzwania polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP w XXI wieku -perspektywa bilateralna i multilateralna

Wyzwania polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP w XXI wieku -perspektywa bilateralna i multilateralna

Celem planowanych badań jest analiza przebiegających procesów rozwoju polityki wewnętrznej i zagranicznej III RP w obecnym wieku oraz rodzących się z nimi wyzwań. Analiza ta i wypływające z niej wnioski mają służyć poszerzeniu obiektywnej wiedzy na ich temat, dzięki której istniejącym i przyszłym wyzwaniom będzie można sprostać przy najmniejszych kosztach.

Co się tyczy polityki wewnętrznej najważniejszym przedmiotem badania jest sprawa ewolucji ustroju politycznego Polski i próba odpowiedzi na pytanie w jakim kierunku ona zmierza – dalszej konsolidacji demokracji liberalnej, czy wręcz przeciwnie, znaczącym jej ograniczaniu, a tym samym dążeniu w dającej się przewidzieć perspektywie do demokracji nieliberalnej, a w konsekwencji w kierunku ułomnego autorytaryzmu. Istotnym elementem przebiegających procesów politycznych w Polsce są kampanie wyborcze w których pojawia się populizm. Analiza przyczyn i stopnia populizmu w wyborach parlamentarnych 2018 r. i obecnej kampanii prezydenckiej 2020 r. pozwoli wyciągnąć wnioski jakie zagrożenia i wyzwania niesie on z sobą dla dalszej ewolucji nie tylko rozwoju politycznego ale również społecznego i gospodarczego. Na dynamikę wewnętrznych procesów politycznych w naszym kraju może nałożyć się niepokojące zjawisko jakim jest terroryzm, który tak dał się we znaki w wielu krajach Europy Zachodniej. Stanowi on dla władz Polski stałe wyzwanie. Aby mu sprostać trzeba je ciągle analizować. Pojawia się zatem pytanie jakie jest „oblicze” współczesnego terroryzmu, które jest różne w poszczególnych krajach europejskich. Dzięki analizie porównawczej tego zjawiska w Polsce i wybranym kraju zachodnioeuropejskim możemy zidentyfikować różnice i intensywność jego występowania, a tym samym określić sposoby postępowania wobec niego w odmiennych warunkach. Jednak, aby walka z terroryzmem była efektywna, ważna jest współpraca w ramach Unii Europejskiej. Ta współpraca jest kolejnym ważnym obszarem analizy. Procesy polityczne przebiegające w ostatnich latach w Polsce mogą wpłynąć na jej przyszłość w Unii Europejskiej, a tym samym na jej pozycję na arenie międzynarodowej. Czy może dojść do Polexitu? Jakie muszą być ku temu spełnione przesłanki, aby Polexit stał się rzeczywistością? Czy można doprowadzić do Polexitu wbrew opinii społeczeństwa polskiego? Jest to kolejny ważny obszar badawczy. Analizie poddana zostanie ewolucja polsko-francuskich stosunków gospodarczych. Ma ona odpowiedzieć m.in. na pytanie jak dynamicznie się one rozwijają, i czy możliwe jest, w nadchodzących dekadach zniwelowanie w nich asymetrii niekorzystnej dla Polski. Kolejnymi obszarami badawczymi będą wybrane państwa wschodnie w polskiej polityce zagranicznej w kontekście współpracy gospodarczej, w tym także Federacja Rosyjska.

 

Członkowie zespołu: prof. dr hab. Jerzy Kornaś, dr hab. Joanna Dzwończyk, prof. UEK, dr Łukasz Danel, dr Dominika Karwoth-Zielińska, dr Karolina Kotulewicz-Wisińska, dr Agnieszka Latosińska, dr Rafał Lisiakiewicz, mgr Piotr Głogowski

Kierownik projektu:
dr hab. Robert Jakimowicz, prof. UEK


Wartość projektu:
33 650,00 zł


Instytucja finansująca:
Program wewnętrzny UEK – Potencjał


Data realizacji:
09.04.2020 – 07.04.2022

Skip to content